Samovar, silver, S:t Petersburg 1875. Oidentifierad mästarstämpel.

Invändigt förgylld, knoppar och isoleringsringar i elfenben. Åtta vertikala åsar, konturerad och profilerad fot. Kranen med genombruten panslavistisk dekor. Kontrollmästarstämpel av Ivan Vonifatijevich Yevstignejev.
Höjd 49 cm, totalbredd 35 cm. Vikt ca 4900 g.
Please, note that the item cannot be exported outside the European Union as long as the EU stricter domestic measures relating to ivory are in place.

Åldersrelaterat slitage, mellan två av de bakre åsarna ytliga bucklor. Helhetsintrycket är gott.

CITES-certficate valid in EU only.
Prospective purchasers should familiarize themselves with relevant customs regulations prior to bidding if they intend to import this lot into another country.

Klubbat pris
12 000
135 240
12 651
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
Budhistorik (26 bud)
11
27 nov 2022 14:52
12 000 EUR
13
27 nov 2022 14:52
12 000 EUR
11
23 nov 2022 22:26
11 200 EUR
12
23 nov 2022 22:26
11 000 EUR
11
22 nov 2022 18:25
8 711 EUR
22 nov 2022 18:25
8 511 EUR
11
22 nov 2022 18:16
8 211 EUR
22 nov 2022 18:16
8 011 EUR
11
22 nov 2022 18:15
7 800 EUR
22 nov 2022 18:15
7 600 EUR
11
22 nov 2022 18:15
7 400 EUR
22 nov 2022 18:15
7 200 EUR
11
22 nov 2022 8:27
7 000 EUR
21 nov 2022 12:11
6 600 EUR
18 nov 2022 21:40
6 400 EUR
10
18 nov 2022 17:29
6 200 EUR
17 nov 2022 21:34
6 000 EUR
9
17 nov 2022 13:19
5 700 EUR
8
17 nov 2022 11:57
5 500 EUR
17 nov 2022 9:46
4 000 EUR
17 nov 2022 7:07
3 800 EUR
17 nov 2022 1:15
3 666 EUR
16 nov 2022 21:15
3 000 EUR
16 nov 2022 20:23
2 000 EUR
16 nov 2022 19:53
1 000 EUR
16 nov 2022 18:08
100 EUR
Om Cites
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492