Johan Olsonius, saltkar, silver, Grachev, S:t Petersburg 1889.

Vid trädstam fjättrad björn på rund sockel med naturmotiv. Korgformad skål, invändigt förgylld. Höjd 9,5 cm, längd 11 cm, korgens diameter ca 6 cm, fotplattans diameter 9 cm. Vikt 643 g.

Smärre åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Klubbat pris
2 410
27 161
2 515
Utropspris
2 200 - 2 500 EUR
Budhistorik (12 bud)
27 nov 2022 15:36
2 410 EUR
27 nov 2022 15:36
2 310 EUR
27 nov 2022 15:33
2 210 EUR
27 nov 2022 15:33
2 200 EUR
27 nov 2022 15:30
2 100 EUR
25 nov 2022 9:57
2 000 EUR
23 nov 2022 19:07
1 950 EUR
23 nov 2022 19:07
1 900 EUR
22 nov 2022 19:00
1 850 EUR
19 nov 2022 17:53
1 800 EUR
17 nov 2022 7:08
1 450 EUR
16 nov 2022 14:47
1 377 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492