Johan Olsonius, spelkortsask, silver, Grachev, S:t Petersburg 1886.

Invändigt förgylld. Graverad med topografiska motiv över Samara och Minsk guvernementen, numrerade städer, i hörnet resp. stadsvapen. Ortsbefolkning i landskap samt K för Kaspiska havet, kyrilliskt C (S) för Svarta havet. Kyrillisk skrift med beskrivning om provinsernas jordmån, klimat och invånarantal. Ovanpå locket graverat distanserna mellan Minsk och S:t Petersburg och Minsk och Moskva samt Samara-S:t Petersburg och Samara-Moskva.
6,2 x 2,9 x 9,3 cm. Vikt 182 g.

Smärre buckla undertill. Helhetsintrycket är gott.

Klubbat pris
5 400
60 858
5 693
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Budhistorik (35 bud)
27 nov 2022 16:12
5 400 EUR
8
27 nov 2022 16:11
5 200 EUR
27 nov 2022 16:10
5 000 EUR
8
27 nov 2022 16:10
5 000 EUR
27 nov 2022 14:08
4 800 EUR
9
27 nov 2022 14:08
4 600 EUR
27 nov 2022 14:04
4 400 EUR
9
27 nov 2022 14:04
4 200 EUR
27 nov 2022 13:05
3 900 EUR
8
27 nov 2022 13:05
3 800 EUR
27 nov 2022 13:04
3 700 EUR
8
27 nov 2022 13:04
3 600 EUR
27 nov 2022 12:52
3 500 EUR
27 nov 2022 12:52
3 400 EUR
27 nov 2022 12:51
3 300 EUR
27 nov 2022 12:51
3 200 EUR
26 nov 2022 9:12
3 100 EUR
26 nov 2022 9:12
3 000 EUR
26 nov 2022 9:12
2 900 EUR
26 nov 2022 9:12
2 800 EUR
26 nov 2022 9:12
2 700 EUR
26 nov 2022 9:12
2 600 EUR
25 nov 2022 20:05
2 500 EUR
22 nov 2022 21:22
2 200 EUR
22 nov 2022 9:42
2 100 EUR
22 nov 2022 5:44
2 000 EUR
21 nov 2022 9:53
1 250 EUR
21 nov 2022 8:18
1 200 EUR
20 nov 2022 19:16
1 150 EUR
20 nov 2022 12:21
1 100 EUR
20 nov 2022 9:15
1 050 EUR
19 nov 2022 7:05
1 000 EUR
17 nov 2022 9:02
620 EUR
17 nov 2022 7:08
600 EUR
16 nov 2022 18:42
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492