Ivan Constantinovich Aivazovsky

(1817-1900)
(1817-1900)

Ivan Constantinovich Aivazovsky, De Skeppsbrutna.

Sign.1887. Olja 60x96 cm.

Åldersrelaterat slitage. Mindre slitage. Krackelyr. Senare lagningar.

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 300 000 EUR (3 miljoner kronor) kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

Proveniens

Finländsk privatsamlare; hans ättlingar.

"Merimaisemia kautta aikojen", Galleria Uusikuva, Kotka, Finland, 22.5.-11.8.2002.

Den ryska målarkonstens största framgångar inom marinmåleriet förknippas framför allt med Ivan Ajvazovsky (1817-1900) som lade grunden till det ryska marinmåleriet. Han blev en förebild för flera andra framstående ryska konstnärer som inriktade sig på att återge havslandskap.

Ivan Konstantinovich Ajvazovsky, döpt som Hovhannes Aivazian, föddes 1817 i en fattig armenisk familj i den lilla kuststaden Feodosija på Krim. Han inledde sina konststudier vid Konstakademin i S:t Petersburg år 1833, där hans lärare, bl.a fransmannen Philippe Tanneur (1795-1878), i hög grad påverkade hans intresse för marinmåleriet. Under sin tid i S:t Petersburg umgicks Ajvavzovsky med många välkända kulturpersonligheter, vilket präglade hans livsåskådning och lade grunden till ett självständigt och originellt tänkesätt. Vid utexamineringen från Konstakademin år 1837 tilldelades han akademins hederspris, en guldmedalj, vilket tillät honom att fortsätta sina studier utomlands.

Redan Ajvazovskys första målningar som ställdes ut i slutet av 1830-talet väckte stort uppseende genom den tekniska briljansen, den noggranna återgivningen av naturen och entusiasmen som genomsyrade hans verk. Han fascinerades av havet, dess mäktiga, ostyrbara naturkrafter och ständiga föränderlighet. Lysande färger och kraftiga toner i Ajvazovskys målningar vittnar om hänförelse för romantikens ideal.

Under 1840-talet reste Ajvazovsky mycket omkring i Ryssland, Europa och Amerika. Under resorna målade han mycket flitigt och tack vare sin personlighet som präglades av en positiv livsinställning, handlingskraft och varm mänsklighet hade han lätt för att knyta kontakter. År 1848 återvände han till sin hemstad Feodosija, där han bodde resten av sitt liv.

År 1865 blev Ajvazovsky professor och senare även ledamot av Konstakademin i S:t Petersburg och för sina stora förtjänster inom måleriet blev han vid samma tid hedersmedlem av konstakademierna i Paris, Amsterdam, Rom och Stuttgart.

Ajvazovsky arrangerade över 120 utställningar av sina tavlor både i Ryssland och i Europa, där intäkterna gick till välgörenhet såsom fattiga konstnärer, skådespelare, studerande och familjer i Armenien som levde i knapra förhållanden. År 1865 grundade han en konstskola vid sin ateljé i Feodosija, där begåvade unga konstnärer kunde studera under hans ledning. 15 år senare öppnade han även ett konstgalleri i sin ateljé, som blev en kulturell medelpunkt och redan under Ajvazovskys livstid anordnades där konserter och teaterkvällar med bland annat Anton Rubinstein.

Ajvazovsky förde ett strävsamt och aktivt liv och hans karriär som konstnär sträckte sig över nästan 65 år. En stor del av hans produktion utgörs av havsmotiv, men han målade även stadsbilder från Moskva, S:t Petersburg och Odessa samt landskap från bland annat Ukraina och Kaukasus. Från och med 1870-talet började han påverkas av de nya demokratiska strömningarna inom konsten och de romantiska dragen dämpas något i hans produktion. Han börjar återge verkligheten på ett mer realistiskt sätt och ytliga effekter samt lysande färgprakt ersätts av lugnare och mjukare toner.

De nu till salu varande målningen ”De skeppsbrutna” från 1887 är ett representativt exempel på ovannämnda utveckling hos konstnären. Återhållen spänning och episk styrka kännetecknar hans verk från denna period och uttrycket är relativt stramt och enkelt utan att tappa det karakteristiskt magnifika. Som en röd tråd i Ajvazovskys hela produktion går dialogen mellan honom och havet-friheten och oberoendets symbol. Havet, ömsom lugnt, ömsom rasande och stormande var för honom en outtömlig källa till intryck och inspiration.

Teknisk undersökning, inkl. IRR-fotografering av verket, utförd.

Konstnär

Den armenisk-ryske konstnären Ajvazovsky var redan under sin livstid en av de mest berömda målarna i Ryssland och han specialiserade sig tidigt på maritima motiv. Han föddes 1817 i en fattig armenisk familj i den lilla kuststaden Feodosia på Krim och hade turen att få påbörja sina konststudier vid konstakademien i S:t Petersburg 1833.

De första målningar som ställdes ut i slutet av 1830-talet väckte stort uppseende genom den tekniska briljansen, den noggranna återgivningen av naturen och entusiasmen som genomsyrade hans verk. Hans tolkning av havet, dess mäktiga, ostyrbara naturkrafter och dess ständiga föränderlighet imponerade. Lysande färger och kraftiga toner i Aivazovskys målningar vittnar om en hänförelse för romantikens ideal.

Under 1840-talet reste Aivazovsky mycket i Ryssland, Europa och Amerika. Under resorna målade han mycket flitigt och tack vare sin personlighet som präglades av en positiv livsinställning, handlingskraft och varm mänsklighet hade han lätt för att knyta kontakter. År 1848 återvände han till sin hemstad Feodosia på Krim där han bodde resten av sitt liv.

År 1865 blev Aivazovsky professor och senare även ledamot av Konstakademien i S:t Petersburg och för sina stora förtjänster inom måleriet blev han vid samma tid hedersmedlem av konstakademierna i Paris, Amsterdam, Rom och Stuttgart.

Aivazovsky arrangerade över 120 utställningar av sina tavlor både i Ryssland och i Europa, där intäkterna gick till välgörenhet såsom fattiga konstnärer, skådespelare, studerande och familjer i Armenien som levde i knapra förhållanden. År 1865 grundade han en konstskola vid sin ateljé i Feodosia, där begåvade unga konstnärer kunde studera under hans ledning. 15 år senare öppnade han även ett konstgalleri i sin ateljé, som blev en kulturell medelpunkt med konserter och teaterkvällar.

Aivazovsky förde ett strävsamt och aktivt liv och hans karriär som konstnär sträckte sig över nästan 65 år. En stor del av hans produktion utgörs av marina motiv, men han målade även stadsbilder från Moskva, S:t Petersburg och Odessa samt landskap från bland annat Ukraina och Kaukasus. Från och med 1870-talet började han påverkas av de nya strömningarna inom konsten och de romantiska dragen dämpas något i hans produktion. Han börjar återge verkligheten på ett mer realistiskt sätt och ytliga effekter samt lysande färgprakt ersätts av lugnare och mjukare toner.

Klubbat pris
550 200
6 277 782
572 268
Utropspris
200 000 - 300 000 EUR
Budhistorik (109 bud)
12
27 nov 2022 16:10
550 200 EUR
10
27 nov 2022 16:10
550 000 EUR
12
27 nov 2022 16:10
540 200 EUR
10
27 nov 2022 16:10
540 000 EUR
12
27 nov 2022 16:09
530 200 EUR
10
27 nov 2022 16:09
530 000 EUR
12
27 nov 2022 16:09
520 200 EUR
10
27 nov 2022 16:09
520 000 EUR
12
27 nov 2022 16:08
510 200 EUR
10
27 nov 2022 16:08
510 000 EUR
12
27 nov 2022 16:02
500 200 EUR
10
27 nov 2022 16:02
500 000 EUR
12
27 nov 2022 16:02
490 200 EUR
10
27 nov 2022 16:02
490 000 EUR
12
27 nov 2022 16:01
480 200 EUR
10
27 nov 2022 16:01
480 000 EUR
12
27 nov 2022 16:01
470 200 EUR
10
27 nov 2022 16:01
470 000 EUR
12
27 nov 2022 15:57
460 200 EUR
10
27 nov 2022 15:57
460 000 EUR
12
27 nov 2022 15:56
450 200 EUR
10
27 nov 2022 15:56
450 000 EUR
12
27 nov 2022 15:55
430 200 EUR
10
27 nov 2022 15:55
430 000 EUR
12
27 nov 2022 15:55
420 200 EUR
10
27 nov 2022 15:55
420 000 EUR
12
27 nov 2022 15:54
410 200 EUR
10
27 nov 2022 15:54
410 000 EUR
12
27 nov 2022 15:38
400 200 EUR
10
27 nov 2022 15:38
400 000 EUR
12
27 nov 2022 15:38
390 200 EUR
10
27 nov 2022 15:38
390 000 EUR
12
27 nov 2022 15:37
380 200 EUR
10
27 nov 2022 15:37
380 000 EUR
12
27 nov 2022 15:37
370 200 EUR
10
27 nov 2022 15:37
370 000 EUR
12
27 nov 2022 15:32
360 200 EUR
10
27 nov 2022 15:32
360 000 EUR
12
27 nov 2022 15:16
350 200 EUR
10
27 nov 2022 15:16
350 000 EUR
12
27 nov 2022 15:15
315 200 EUR
10
27 nov 2022 15:15
315 000 EUR
12
27 nov 2022 15:15
310 200 EUR
10
27 nov 2022 15:15
310 000 EUR
12
27 nov 2022 14:38
305 200 EUR
10
27 nov 2022 14:38
305 000 EUR
12
27 nov 2022 14:31
301 200 EUR
10
27 nov 2022 14:31
301 000 EUR
12
27 nov 2022 14:30
300 200 EUR
10
27 nov 2022 14:30
300 000 EUR
12
27 nov 2022 14:00
285 200 EUR
13
27 nov 2022 14:00
285 000 EUR
12
27 nov 2022 14:00
280 200 EUR
13
27 nov 2022 14:00
280 000 EUR
12
27 nov 2022 13:59
275 200 EUR
13
27 nov 2022 13:59
275 000 EUR
12
27 nov 2022 13:59
270 600 EUR
13
27 nov 2022 13:59
270 400 EUR
12
27 nov 2022 11:11
270 200 EUR
10
27 nov 2022 11:11
270 000 EUR
12
27 nov 2022 9:57
265 200 EUR
10
27 nov 2022 9:57
265 000 EUR
12
26 nov 2022 17:57
260 200 EUR
10
26 nov 2022 17:57
260 000 EUR
12
26 nov 2022 15:41
255 200 EUR
10
26 nov 2022 15:41
255 000 EUR
12
26 nov 2022 15:35
250 200 EUR
10
26 nov 2022 15:35
250 000 EUR
12
26 nov 2022 15:34
225 200 EUR
10
26 nov 2022 15:34
225 000 EUR
12
26 nov 2022 8:34
222 300 EUR
9
26 nov 2022 8:34
222 100 EUR
12
26 nov 2022 8:33
211 200 EUR
9
26 nov 2022 8:33
211 000 EUR
12
25 nov 2022 18:43
206 200 EUR
9
25 nov 2022 18:43
206 000 EUR
12
25 nov 2022 18:42
200 400 EUR
9
25 nov 2022 18:42
200 200 EUR
12
25 nov 2022 18:42
195 200 EUR
9
25 nov 2022 18:42
195 000 EUR
12
25 nov 2022 18:41
181 500 EUR
9
25 nov 2022 18:41
181 300 EUR
12
25 nov 2022 18:41
180 400 EUR
9
25 nov 2022 18:41
180 200 EUR
12
25 nov 2022 18:40
175 200 EUR
9
25 nov 2022 18:40
175 000 EUR
12
25 nov 2022 17:46
166 000 EUR
11
25 nov 2022 17:46
165 800 EUR
12
25 nov 2022 17:43
165 600 EUR
11
25 nov 2022 17:43
165 400 EUR
12
25 nov 2022 17:41
165 200 EUR
11
25 nov 2022 17:41
165 000 EUR
12
25 nov 2022 13:36
160 000 EUR
9
25 nov 2022 8:24
150 000 EUR
10
24 nov 2022 17:46
140 000 EUR
11
24 nov 2022 16:48
137 000 EUR
10
22 nov 2022 9:45
136 000 EUR
9
21 nov 2022 12:31
135 000 EUR
17 nov 2022 9:24
120 000 EUR
8
17 nov 2022 7:47
100 000 EUR
17 nov 2022 7:40
50 000 EUR
17 nov 2022 7:28
27 000 EUR
17 nov 2022 6:57
26 000 EUR
17 nov 2022 6:12
25 000 EUR
16 nov 2022 22:36
15 000 EUR
16 nov 2022 22:12
12 000 EUR
16 nov 2022 21:57
10 000 EUR
16 nov 2022 21:20
1 000 EUR
16 nov 2022 18:21
30 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377