Akseli Gallen-Kallela

(Finland, 1865-1931)
Akseli Gallen-Kallela
(Finland, 1865-1931)

Akseli Gallen-Kallela, "Brunnen skog".

Sign.1904. Olja på duk uppfordrad på pannå 34x26 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Galerie Hörhammer 50 år, 1968.

Se Onni Okkonen, "A.Gallen-Kallela, Elämä ja taide", WSOY, 1949, s.666-667.

Verket är upptaget i Gallen-Kallela museets register.

Konstnär

Klubbat pris
31 272
354 312
32 625
Utropspris
35 000 - 45 000 EUR
Budhistorik (14 bud)
27 nov 2022 17:00
31 272 EUR
27 nov 2022 15:51
31 072 EUR
27 nov 2022 15:51
31 000 EUR
27 nov 2022 15:23
30 869 EUR
27 nov 2022 15:23
30 669 EUR
27 nov 2022 0:02
30 200 EUR
27 nov 2022 0:02
30 000 EUR
24 nov 2022 20:32
29 106 EUR
24 nov 2022 20:32
28 906 EUR
23 nov 2022 18:45
28 602 EUR
23 nov 2022 18:45
28 402 EUR
23 nov 2022 15:36
28 201 EUR
23 nov 2022 15:36
28 001 EUR
22 nov 2022 22:36
28 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377