Emile Puiforcat, kaffe- och teservis, 4 delar, silver, Paris 1900-talets första kvartal.

Silver .950.
Servis bestående av kaffekanna och tekanna med lock på gångjärn, sockerskål med lock samt gräddsnäcka, samtliga på volutformade fötter. Kannorna med uppåtsvängda hänklar i trä, sockerskålen och gräddsnäckan invändigt förgyllda.
Kaffekannans höjd 21 cm, längd ca 24 cm, tekannans höjd 24 cm, sockerskålens bredd 13,5 cm, gräddsnäckans höjd 11,5 cm.
Totalvikt ca 2660 g.
Svenska importstämplar.

Tekannan med två bucklor. Monogramgravering.

Klubbat pris
1 400
15 778
1 476
Utropspris
1 700 - 1 900 EUR
Budhistorik (5 bud)
27 nov 2022 15:59
1 400 EUR
27 nov 2022 15:29
1 300 EUR
20 nov 2022 21:22
1 200 EUR
18 nov 2022 8:09
1 000 EUR
16 nov 2022 21:58
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492