Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Victor Westerholm

(Finland, 1860-1919)
Victor Westerholm
(Finland, 1860-1919)

Victor Westerholm, "Vårstudie, Åminnefors".

Sign. 1906. Olja på duk 50 x 88 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Reitala 506.

Konstnär

Victor Westerholm var en finländsk bildkonstnär född i Åbo. Han studerade vid Åbo ritskola för R.W. Ekman samt i Düsseldorf och Paris. Westerholm var grundare av Önningebykolonin, en finsk-svensk konstnärskoloni på Åland där bland annat Fredrik Ahlstedt och Nina Ahlstedt ingick. Han arbetade som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening. Westerholm är att betrakta som en av Finlands främsta landskapsmålare och har bland annat avbildat skogar och mariner.

Klubbat pris
9 000
92 880
10 297
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
Budhistorik (21 bud)
8
27 nov 2022 15:45
9 000 EUR
27 nov 2022 15:44
8 800 EUR
8
27 nov 2022 15:44
8 800 EUR
27 nov 2022 15:44
8 600 EUR
8
27 nov 2022 15:44
8 400 EUR
27 nov 2022 15:43
8 200 EUR
8
27 nov 2022 15:43
8 000 EUR
8
27 nov 2022 15:43
7 400 EUR
27 nov 2022 15:43
7 200 EUR
8
27 nov 2022 15:42
7 000 EUR
27 nov 2022 15:42
6 800 EUR
8
27 nov 2022 15:41
5 500 EUR
27 nov 2022 15:41
5 300 EUR
27 nov 2022 15:33
4 700 EUR
27 nov 2022 14:36
4 500 EUR
27 nov 2022 14:36
4 300 EUR
26 nov 2022 23:55
3 800 EUR
26 nov 2022 6:51
2 900 EUR
16 nov 2022 23:11
2 601 EUR
16 nov 2022 22:33
2 500 EUR
16 nov 2022 18:08
999 EUR