Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi Mäntynen
(Finland, 1887-1978)

Jussi Mäntynen, "Excelsior".

Sign. 1940. Brons. Höjd 56 cm.

Helhetsintrycket är gott.

"Djurskulpturer av Jussi Mäntynen" (red.) Ensio Rislakki, 1949, motivet avbildat helsida sid 76.

Konstnär

Jussi Mäntynen var en finländsk bildkonstnär. Samtidigt med konstskolestudier arbetade Mäntynen som konservator på Zoologiska museet i Helsingfors. Han började skulptera och slog igenom på utställningar på 1930-talet med sina realistiskt utförda skulpturer av vilda djur och fåglar ur den finska obygdens fauna. Mäntynen fortsatte sin konstnärliga verksamhet i Stockholm med djuravbildningar, som illustrerar konstnärens starka känsla för djurens skönhet i form och rörelse. De material han använde var främst brons, trä och sten.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer över hela Finland.

Klubbat pris
6 700
73 298
7 116
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Budhistorik (11 bud)
27 nov 2022 14:49
6 700 EUR
27 nov 2022 14:49
6 500 EUR
26 nov 2022 15:32
6 200 EUR
26 nov 2022 15:32
6 000 EUR
23 nov 2022 19:22
4 500 EUR
20 nov 2022 13:33
4 200 EUR
20 nov 2022 9:55
3 900 EUR
18 nov 2022 16:33
1 800 EUR
17 nov 2022 23:34
1 550 EUR
16 nov 2022 22:37
1 500 EUR
16 nov 2022 16:31
500 EUR
Följerätt

Alma Ahlroth
Alma Ahlroth
Assisterande specialist, konst
+358 (0)50 428 2146

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17