Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

Albert Edelfelt, Vy från Haikko viken.

Sign. Akvarell 57x40 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Konstnär

Albert Edelfelt betraktas som en av Finlands största konstnärer under 1800-talet. Efter studier i Antwerpen och Paris slog han sig ner i Frankrike, där han belönades både med flera utställningsmedaljer och med Hederslegionen, bl.a. för det berömda porträttet av Pasteur. Han blev även kallad av Alexander III till St. Petersburg för av avporträttera dennes barn. Edelfelt återkom ofta till motiv ur den finländska historien, såsom illustrationerna till Fänrik Ståls sägner.
Edefelts motiv visar en konstnärlig bredd som växlar mellan folkliv i den finska skärgården, prestigefyllda societetsporträtt och historiemåleri. I sina vardagsnära skildringar lyckades han förena det traditionella akademiska måleriet med friluftsmåleriets nya tekniker, vilket nådde stora framgångar i Frankrike. Målningen Ett barns likfärd tilldelades en tredje klassens medalj på den årliga Salongen i Paris 1880, vilket var den dittills största internationella framgången för finländskt måleri.
Albert Edelfelt finns representerad framförallt på Ateneum i Helsingfors men även på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Köpenhamn, Luxemburg och Paris.

Läs mer
Auktionen avslutades
Aktuellt bud
11 700
E
U
R
120 744
S
E
K
13 386
USD
Utropspris
17 000 - 20 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (14 bud)
7
27 nov 2022 16:39
11 700 EUR
4
27 nov 2022 15:03
11 500 EUR
3
27 nov 2022 11:38
11 200 EUR
6
26 nov 2022 18:49
11 000 EUR
3
21 nov 2022 11:47
10 000 EUR
2
20 nov 2022 20:21
9 000 EUR
5
20 nov 2022 20:21
8 500 EUR
4
20 nov 2022 16:16
7 000 EUR
3
20 nov 2022 15:12
6 000 EUR
2
20 nov 2022 8:28
5 500 EUR
4
19 nov 2022 16:57
5 000 EUR
3
19 nov 2022 15:04
4 500 EUR
2
17 nov 2022 20:49
4 200 EUR
1
16 nov 2022 22:40
4 000 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Kontakt
Johan Wulff
Helsingfors
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice