Akseli Gallen-Kallela

(Finland, 1865-1931)
Akseli Gallen-Kallela
(Finland, 1865-1931)

Akseli Gallen-Kallela, "Aino".

Sign. Olja på duk 115x115 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Var god notera: Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 300 000 EUR (3 miljoner kronor) kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

Proveniens

Direkt av konstnären till bergsråd Rudolf Elfving; Kommerseråd Kalle Kuusinen; hans dödsbo; nuvarande ägare.

"Kuinka monta Keitelettä?", Gallen-Kallela museet, 8.2.-11.5.2014.

Onni Okkonen, "Akseli Gallen-Kallela, Elämä ja taide", WSOY, 1949.
Janne Gallen-Kallela-Sirén, "Minä palaan jalanjäljilleni-Akseli Gallen-Kallelan taide", Otava, 2001.

Den finländska Kalevala-konsten anses ha fått sin början i och med Akseli Gallen-Kallelas triptyker som bygger på Ainomyten från omkring 1890. Den mest betydande av de tre motiven målade han år 1891 i Helsingfors efter sin bröllopsresa till Karelen och Kajanaland. Han inspirerades av den karelska och kajanaländska naturen och som modell för Aino stod konstnärens brud. Kalevala-motiven kom att följa konstnären genom hela hans karriär.

Den Aino som är till försäljning på Helsinki Winter Sale målade Gallen-Kallela på beställning av den finländske affärsmannen Rudolf Elfving år 1916, mer än tjugo år efter den första Aino-triptyken blev klar. Denna gång förverkligades Aino på ett helt annat sätt än i den äldre förlagan som målats i realismens anda. Verket är en variation av den sista scenen i berättelsen som avbildas i Aino-triptyken, där Väinämöinen förlorar sin motvilliga fästmö för alltid. Aino som hade förvandlats till en fisk och blivit fångad av Väinämöinen, kommer nu undan och flyr sin gamle friare skadeglatt och triumferande.

Redan i början av 1900-talet hade Gallen-Kallela börjat eftersträva ett mera modernistiskt uttryckssätt i sin konst. Under åren han tillbringade i Afrika på 1910-talet experimenterade han mycket med ljus, färg och ett mer expressivt målningssätt. Den starkaste kolorismen tonades ner efter hemkomsten, men den satte ändå sin prägel på konstnärens produktion. I konstverket från år 1916 har Aino målats med klara färger och kraftiga penseldrag medan insjölandskapet i bakgrunden är avbildat på ett förenklat sätt.

Verket blev till under en motstridig tid i Akseli Gallen-Kallelas karriär. Efter åren i Afrika hade Gallen-Kallela och hans familj svårigheter att återanpassa sig till Finland. Samtidigt som han fick mycket beröm utomlands utsattes han för skarp kritik av det yngre konstnärsgardet i hemlandet. Kritiken i hemlandet gjorde konstnären nedslagen, och eventuellt var detta startskottet till den kommande resan till Förenta staterna under slutet av 1920-talet. Även första världskrigets oroligheter påverkade honom, vilket gjorde att hela familjen flyttade från sitt nyligen färdigställda hem Tarvaspää i Esbo till ateljén Kalela i Ruovesi. I Kalela kände Gallen-Kallela att han åter fick ro och under de kommande lugna åren på Kalela bestod hans konstnärliga produktion främst av beställningsverk i form av porträtt och landskap.

Konstnär

Klubbat pris
400 200
4 566 282
416 252
Utropspris
300 000 - 400 000 EUR
Budhistorik (106 bud)
27 nov 2022 15:28
400 200 EUR
8
27 nov 2022 15:28
400 000 EUR
27 nov 2022 15:28
400 000 EUR
8
27 nov 2022 15:28
395 200 EUR
27 nov 2022 15:28
395 000 EUR
8
27 nov 2022 15:27
390 200 EUR
27 nov 2022 15:27
390 000 EUR
8
27 nov 2022 15:27
390 000 EUR
27 nov 2022 15:27
385 200 EUR
27 nov 2022 15:27
385 000 EUR
27 nov 2022 15:27
380 200 EUR
8
27 nov 2022 15:26
380 000 EUR
27 nov 2022 15:26
380 000 EUR
8
27 nov 2022 15:26
371 200 EUR
27 nov 2022 15:26
371 000 EUR
27 nov 2022 15:26
370 200 EUR
8
27 nov 2022 15:26
370 000 EUR
27 nov 2022 15:26
370 000 EUR
8
27 nov 2022 15:26
361 200 EUR
27 nov 2022 15:26
361 000 EUR
27 nov 2022 15:26
361 000 EUR
27 nov 2022 15:25
360 200 EUR
8
27 nov 2022 15:25
360 000 EUR
27 nov 2022 15:25
360 000 EUR
8
27 nov 2022 15:24
356 200 EUR
27 nov 2022 15:24
356 000 EUR
27 nov 2022 15:24
350 200 EUR
8
27 nov 2022 15:23
350 000 EUR
27 nov 2022 15:23
350 000 EUR
8
27 nov 2022 15:23
345 200 EUR
27 nov 2022 15:23
345 000 EUR
27 nov 2022 15:23
340 200 EUR
8
27 nov 2022 15:22
340 000 EUR
27 nov 2022 15:22
340 000 EUR
8
27 nov 2022 15:22
335 200 EUR
27 nov 2022 15:22
335 000 EUR
8
27 nov 2022 15:22
331 600 EUR
27 nov 2022 15:22
331 400 EUR
8
27 nov 2022 15:21
331 200 EUR
27 nov 2022 15:21
331 000 EUR
27 nov 2022 15:18
330 200 EUR
27 nov 2022 15:18
330 000 EUR
27 nov 2022 15:18
330 000 EUR
27 nov 2022 15:17
326 200 EUR
27 nov 2022 15:17
326 000 EUR
27 nov 2022 15:15
325 200 EUR
27 nov 2022 15:15
325 000 EUR
27 nov 2022 15:15
325 000 EUR
27 nov 2022 15:14
322 200 EUR
27 nov 2022 15:14
322 000 EUR
27 nov 2022 15:08
321 200 EUR
27 nov 2022 15:07
321 000 EUR
27 nov 2022 15:07
321 000 EUR
27 nov 2022 13:12
320 200 EUR
27 nov 2022 13:11
320 000 EUR
27 nov 2022 13:11
320 000 EUR
27 nov 2022 13:11
315 200 EUR
27 nov 2022 13:11
315 000 EUR
27 nov 2022 10:48
310 200 EUR
8
27 nov 2022 10:48
310 000 EUR
8
27 nov 2022 10:47
301 100 EUR
27 nov 2022 10:47
300 900 EUR
8
27 nov 2022 10:47
300 700 EUR
27 nov 2022 10:47
300 500 EUR
8
27 nov 2022 10:38
300 200 EUR
27 nov 2022 9:18
300 000 EUR
27 nov 2022 9:18
300 000 EUR
27 nov 2022 9:18
291 802 EUR
27 nov 2022 9:18
291 602 EUR
27 nov 2022 9:18
291 402 EUR
27 nov 2022 9:18
291 202 EUR
26 nov 2022 18:56
291 002 EUR
26 nov 2022 18:56
290 802 EUR
26 nov 2022 18:34
290 600 EUR
26 nov 2022 18:34
290 400 EUR
26 nov 2022 17:40
290 200 EUR
26 nov 2022 17:40
290 000 EUR
26 nov 2022 17:38
280 200 EUR
26 nov 2022 17:37
280 000 EUR
26 nov 2022 17:37
280 000 EUR
26 nov 2022 17:31
267 200 EUR
26 nov 2022 17:28
267 000 EUR
26 nov 2022 17:00
265 600 EUR
26 nov 2022 17:00
265 400 EUR
26 nov 2022 17:00
265 200 EUR
26 nov 2022 17:00
265 000 EUR
26 nov 2022 15:54
264 200 EUR
26 nov 2022 15:54
264 000 EUR
26 nov 2022 15:31
262 600 EUR
26 nov 2022 15:31
262 400 EUR
26 nov 2022 15:27
262 200 EUR
26 nov 2022 15:27
262 000 EUR
26 nov 2022 15:27
261 800 EUR
26 nov 2022 15:20
261 400 EUR
26 nov 2022 11:40
261 200 EUR
26 nov 2022 10:41
261 000 EUR
26 nov 2022 10:41
260 888 EUR
25 nov 2022 11:52
260 200 EUR
25 nov 2022 11:39
260 000 EUR
25 nov 2022 11:39
260 000 EUR
25 nov 2022 5:45
255 600 EUR
25 nov 2022 5:45
255 400 EUR
22 nov 2022 22:36
255 200 EUR
17 nov 2022 23:23
255 000 EUR
16 nov 2022 15:19
250 000 EUR
16 nov 2022 14:07
170 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377