Stolar, 6 st, varav fyra signerade MLB, Melchior Lundberg (Stockholm 1775-1812). Gustavianska.

De fyra signerade något mindre och mörkare, de två andra snarlika.
Trärena. Rygg med kopplat spjälknippe, skuren dekor av hörnfleuroner, kannelerade ben, svarvat H-kryss. Löstagbara, stoppade sitsar med ljus tygklädsel. Sitthöjd 43,5-45, höjd 92- 94 cm.

Åldersrelaterat slitage. Avlutade. Lagningar, senare förstärkningar. Senare klädsel. Sprickor.

Klubbat pris
860
9 864
900
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (6 bud)
27 nov 2022 17:37
860 EUR
27 nov 2022 17:37
855 EUR
27 nov 2022 17:37
840 EUR
27 nov 2022 17:17
820 EUR
17 nov 2022 20:02
800 EUR
17 nov 2022 15:33
400 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492