Ferdinand von Wright, Havsörn med byte.
Sign.1866. Olja på duk 107x127 cm.
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Liten reva.
"Konstnärsbröderna von Wright", Konstmuseet Ateneum, 5.3.-2.5.1982. nr 199.
"Bröderna von Wright", Konstmuseet Ateneum, 27.10.2017-25.2.2018.