Takkrona, Sverige 1800-talets mitt.

Mässingsstomme behängd med lövformade prismor samt dekorerad med margueriter och obelisker. Avslutande klot. För åtta ljus, marguerite-formade talgfat av glas. Diameter 57 cm, totalhöjd 77 cm.

Elektrifieringen borttagen. Åldersrelaterat slitage, nagg.

350
3 875
371
Utropspris
900 - 1 200 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (4 bud)
27 nov 2022 14:45
350 EUR
21 nov 2022 21:32
320 EUR
20 nov 2022 14:06
300 EUR
19 nov 2022 20:20
100 EUR
Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17