Henrik Frodell, skrin, silver, Stockholm 1789.

Invändigt förgyllt sockerskrin, locket invändigt förgyllt och ytterom delvis förgyllt. Pärlstavsdekor, fyra bladformade fötter. Gravering på locket med bl.a. namnen Bohlin och Bozaa samt datering Anno 1704 14 Martii.
Längd 12,5 cm, höjd 8,5 cm. Vikt ca 588 g.

Åldersrelaterat slitage och smärre bucklor. Graverad nummerserie undertill.

Klubbat pris
560
6 423
586
Utropspris
700 - 900 EUR
Budhistorik (11 bud)
26 nov 2022 22:17
560 EUR
26 nov 2022 22:17
540 EUR
26 nov 2022 8:20
520 EUR
22 nov 2022 17:36
500 EUR
22 nov 2022 17:36
500 EUR
20 nov 2022 12:25
480 EUR
20 nov 2022 12:25
460 EUR
20 nov 2022 12:25
440 EUR
20 nov 2022 12:25
420 EUR
19 nov 2022 11:41
400 EUR
16 nov 2022 20:55
380 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492