Le Corbusier

(Frankrike, 1887-1965)
Le Corbusier
(Frankrike, 1887-1965)

Le Corbusier, fåtöljer ett par, "LC-1", Cassina, formgiven 1928.

Kromad stomme med sits och rygg av koskinn. Armlän av läder. Stämplemärkta. Numrerade. Sitthöjd 32, bredd 59 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Lars Wetterling Collection.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK