Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Ingrid Dessau

(1923-2000)
Ingrid Dessau
(1923-2000)

Ingrid Dessau, möjligen, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 224 x 155 cm

Sverige 1950-tal

Slitage. Smutsig. Fläckar.

Proveniens

Lars Wetterling Collection.

Utropspris
6 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13