Madeleine Pyk – en samling F769

Fat, porslin. Annamesiskt, 1500-/1600-tal.

Dekor i underglasyrblått med motiv av fåglar i blommande lövverk. Diameter 25,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Utropspris
3 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02