Endel Kõks

(Estland/Sverige, 1912-1983)
Endel Kõks
(Estland/Sverige, 1912-1983)

Endel Köks, olja på duk, signerad, och daterad -61

Tre modeller. 81 x 65 cm.

God kondition

Konstnär

Endel Kõks föddes i Tartu i Estland men var sedan 1950 bosatt i Sverige. Köks studerade vid Konstakademien Pallas i Tartu 1934–1940, samt under resor till Finland och Frankrike 1938, Tyskland 1943 och Danmark 1950. I Sverige ställde han ut separat på Örebro konstmuseumn och Uppsala 1951, Örebro 1954 och Karlskoga 1955. Han deltog i samlingsutställningen Baltiska konstnärer på Liljevalchs konsthall i Stockholm 1946. Han deltog dessutom i ett flertal internationella utställningar, bland annat i München 1947. Amsterdam 1949, Köpenhamn 1950, New York 1953.

Köks produktion var varierad, han målade landskap, porträtt, stilleben, collage, bokillustrationer, momumentalmålningar och figurkompositioner. Åren 1939–1940 började han att arbeta med starka färger och ljus i kontrast mot mörka konturer vilket kännetecknar Köks produktion även i ett senare skede.

Utropspris
30 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89