Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Stig Blomberg

(Sverige, 1901-1970)
Stig Blomberg
(Sverige, 1901-1970)

Stig Blomberg, skulptur, höjd 20,5 cm.

"Fritidsflickan". Stämplad Ystad-Brons, Sweden. Guld/brunpatinerad brons, höjd 20,5 cm.

Smärre slitage.

Konstnär

Skulptören och tecknaren Stig Blomberg föddes i Linköping 1901. Han studerade vid Konsthögskolan i Stockholm, bland andra för Carl Milles. Under det sena 1920-talet företog han ett antal studieresor runt om i Europa och Amerika, med ett längre uppehåll i Paris. 1951 återkom Blomberg till Konsthögskolan och då som professor. Blomberg är en av 1900-talets mest anlitade och produktiva skulptörer, ett stort antal av hans bronsarbeten pryder flertalet offentliga byggnader, platser och torg. Hans återkommande tema är barn och ungdom, porträtterat med humor och glädje.

Utropspris
20 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13