Skål, porsli. Japan, Meiji (1868-1912).

Dekor i imarifärger av så kallade 'nanban' motiv med västerländska köpmän och skepp. Diameter 27, höjd 10 cm.

Smärre slitage, förgyllning med slitage runt kant retuscher,

2 700
256
293
Utropspris
5 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (6 bud)
8 jan 2023 18:00
2 700 SEK
8 jan 2023 13:53
2 500 SEK
6 jan 2023 6:29
2 000 SEK
30 dec 2022 20:34
800 SEK
28 dec 2022 18:14
550 SEK
28 dec 2022 14:49
500 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71