Michael Qvarsebo F300

Michael Qvarsebo föddes 1945 i Stockholm. Mellan åren 1963 och 1964 var han elev hos Waldemar Lorentzon men förutom tiden hos Lorentzon är Qvarsebo autodidakt och har studerat på egen hand. Han har inspirerats av konstnärer som Dalí och Leonardo da Vinci. Qvarsebo arbetar främst med måleri, skulptur och grafik. Återkommande teman i hans konst är surrealismens drömska motiv. Bland motiven återfinns katter, sländor och parafraser på kända verk. Hans verk får betraktaren att se de avbildade tingen ur ett nytt perspektiv. Qvarsebo har uppmärksammats bland annat i Spanien där han finns representerad på Dali-muséet.

14 föremål
Michael Qvarsebo, skulptur, bemålat trä, signerad.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Michael Qvarsebo, olja på papp-pannå, signerad .
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK