Carl Berg, bägare, delvis förgyllt silver, Norrköping 1771. Rokoko.

Delvis förgylld, konisk, svisselerad bladdekor runt livet samt graverade initialer, räfflad dekor och vågband runt foten. Infällt 2 marks mynt med konung Karl XII 1701 i bottenplattan. Höjd 11,5 cm, diameter 10 cm. Vikt 120 g.

Slitage. Skrapmärken.

Proveniens

Bukowskis Konsthandel, auktion nr 304, "Rådman Richard Hultmarks samling", 26-27 februari 1936, kat nr 444.

Utropspris
9 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93