Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Stekfat, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Polygont brätte. Dekor i famille rose, motiv av påfåglar i trädgård med lingzhisvampar och blommor, s.k. "double peacock". Längd 38,5 cm.

Ett kantnagg. Slitage.

Motivet kallas ”Serviço dos Pavões” / ”double peacock” / ”dubbla påfåglar” och är ett av de populäraste inom kinesiskt kompaniporslin.
Det portugisiska kungahuset ägde en servis med motivet som således varit populärt i både Portugal och Brasilien. När Portugals kung Joao VI gick i exil till Brasilien i samband med Napoleons invasion tog han givetvis med sig sina sex kinesiska serviser varav en bar dekoren ”dubbla påfåglar”.
Servisen är känd som ”viajante”-servisen, den beresta servisen, då den producerades i Kina under 1700-talet, exporterades till Portugal varifrån den senare forslades till Rio de Janeiro under 1800-talet. När Brasilien införde republik skingrades de sex serviserna till olika samlare vid en auktion som hölls 1890 av auktionisten Joaquin Dias dos Santos i Rio de Janeiro.

Utropspris
5 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13