Marina Zitting

(Finland, Född 1966)
Marina Zitting
(Finland, Född 1966)

Marina Zitting, olja på duk, signerad och daterad 1993.

"Jazz", Även signerad och daterad 1992 a tergo. 123 x 170 cm.

Marina Zitting, född 1966, är en finländsk konstnär och verksam i Helsingfors. Hon studerade vid Konsthögskolan i Helsingfors från 1988 samt vid anrika konstskolan Escola Massana Art and Design i Barcelona 1991. Året efter studierna i Barcelona utförde Marina Zitting auktionens oljemålning, ”Jazz”.

Marina Zitting är representerad i konstsamlingarna vid stiftelsen Finlands Nationalgalleri (Kansallisgalleria) som bland annat driver statliga museerna Ateneum och Kiasma i Helsingfors. Marina Zittings konst finns även i bl.a Nordeas samt Pro Artibus betydande samlingar i Finland.

Marina Zittings expressiva och ofta nonfigurativa oljemålningar präglas av en säker kolorit och ett både lyriskt och dramatiskt bildspråk. Hon arbetar i olika tekniker tekniker, inklusive olja och akvareller, för sina målningar. Förutom att skapa sin egen konst, är Marina Zitting aktiv som lärare i måleri.

Marina Zitting representeras av Galleri Bronda i Helsingfors, senast med stor utställning under hösten 2022. Under 2022 ställdes hennes verk även ut på Galleria Albert IX vid Helsingfors Universitet, under rubriken ”Art Meets Science”. Till utställningen skapade Marina Zitting bland annat verket "After the storm", en slående oljemålning inspirerad av hennes samarbete med professor Jari Yli-Kauhaluoma och Dr Paula Kiuru från Medicinal Chemistry Lab vid Helsingfors universitets farmaceutiska fakultet.

Utropspris
20 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63