Moser, glasuppsättning, 95 dlr, "Maharani", 1930-40-tal.

Graverad och förgylld dekor.
14 martiniglas, höjd 14,5 cm
14 rödvinsglas, 19,3 cm
13 vitvinsglas, 18 cm
12 sherryglas, ca 16 cm
12 selterglas, 11,8 cm
2 glas, 14 cm
14 skålar, diameter 12 cm, höjd 5,8 cm
14 fat/ assietter, diameter ca 15 cm.

Skålar och fat med slitage i botten. Ett glas med ett knappt märkbart nagg.

Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492