Ljuskrona, senempire, 1800-talets mitt.

Stomme av mässing, behängd med olikslipade prismor. Korgbotten med avslutande pinjekotte. För sex ljus. Senare löstagbar elektrifiering.

Höjd ca 118 cm, bredd 80 cm.

Spröt något sneda och nedtryckta.
Prismor med nagg. Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Prismor saknas. Fläckar.

Utropspris
1 200 - 1 500 EUR