Arne Jones E1299

Ilja Jefimovitj Repin

(Ryssland, 1844-1930)
Ilja Jefimovitj Repin
(Ryssland, 1844-1930)

Ilja Jefimovitj Repin, Porträtt av Vera.

Signerad och daterad 1867. Blyertsteckning 35x27 cm.

Åldersrelaterat slitage. Gulnad. Något vågigt papper.

"Ilja Repin-månadens tecknare", Åbo Konstmuseum, 1977.
"Ilya Repin", Konstmuseet Ateneum, Helsingfors, 7.11.-14.12.1980.
"Stora ryska mästare", Konstmuseet Ateneum, Helsingfors, 29.6.-1.10.1995.
"Ryska mästare - från Aivazovsky till Repin, Konstmuseet Sinebrychoff, Helsingfors, 12.2.2016.-8.5.2016 samt Tikanojas Konsthem, Vasa, 20.5.-25.9.2016.

Valdemar Melanko, "Ilja Repin-mennyt aika läheinen", WSOY 1970, s.152.

Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377