Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Gunnar Berndtson

(Finland, 1854-1895)
Gunnar Berndtson
(Finland, 1854-1895)

Gunnar Berndtson, Skridskoklubben i Helsingfors, 1893.

Sign. Tuschteckning 22x28 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Konstsalongen (Bäcksbacka).

"Snö-vinterbilder från Finland", Cygnaei Galleri, 25.11.1992.-21.2.1993, nr 3 och Konstmuseet i S:t Michel, 27.2.-18.4.1993.
"Gunnar Berndtson-Salongsmålare", Åbo Konstmuseum, 29.5.-30.8.1998.

Zacharias Topelius, "Finland i 19de seklet", Zacharias Topelius skrifter XIV, Svenska litteratursällskapet i Finland, 2019. Avbildad på omslaget.

Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13