Förgylld och bronserad ram. Uppsvängt krön, skuren dekor och pastellage av akantusblad, rocailler och blommor mot delvis pikerad botten. Glas med fasettering. Höjd 115 cm, bredd 49 cm.
Senare bronsering. Senare glas. Lagningar. Renoverad. Sprickor. Smärre färgbortfall.
Tidigare ägarsigneringar på baksidan.