Madeleine Pyk – en samling F769

Bord, empire, kring 1830-40-tal.

Mahognyfaner. Polerad bordsskiva fanerad med pyramidmahogny. Pelarfot med skuren dekor, avslutande lejontassar med voluter. Parställda draglådor i sargen. Längd 111,5 cm, bredd 79 cm, höjd 74 cm.

Renoverad. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
500 - 600 EUR