Kista, märkt Johann Breyde Anno 1761, Tyskland.

Ek, Rikt skuren dekor med bla barockänglar och intarsiadetaljer. Senare trälåda med lock innuti. Märkt med lackstämplar. Längd 156 cm, djup 61 cm, höjd 47 cm.

Åldersrelaterat slitage. Dekorbortfall. Torrsprickor. Senare delar. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
300 - 500 EUR