Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, "Snowflake" Taito 1900-talets mitt.

Tre ljuspunkter. Perforerad mässingsskål med mässingsstänger som bär upp snöflingor. Total höjd ca 47 cm. Skålens diameter 35,5 cm.
Taklampan har tillhört en tidigare anställd på Taito och Idman Oy.

Åldersrelaterat slitage. Smärre bucklor och märken. Färgbortfall. Fläckar. Enstaka metalltrådar och upphängningskrokar är senare. En del av fastsättningarna på snöflingorna är reparerade. Anlöpningar. Ej funktionstestad.

Proveniens

Taklampan har tillhört en tidigare anställd på Taito och Idman Oy.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
44 600
E
U
R
470 084
S
E
K
51 041
USD
Utropspris
35 000 - 45 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (41 bud)
9
A
16 apr 2023 15:35
45 000 EUR
8
16 apr 2023 15:35
44 400 EUR
9
A
16 apr 2023 15:32
45 000 EUR
8
16 apr 2023 15:32
44 000 EUR
9
A
16 apr 2023 15:31
44 500 EUR
8
16 apr 2023 15:31
43 500 EUR
9
A
16 apr 2023 15:29
43 750 EUR
8
16 apr 2023 15:29
42 750 EUR
9
A
16 apr 2023 15:28
42 000 EUR
8
16 apr 2023 15:28
41 000 EUR
9
16 apr 2023 15:26
41 000 EUR
10
A
16 apr 2023 15:26
40 000 EUR
9
16 apr 2023 15:26
40 000 EUR
10
16 apr 2023 15:26
38 500 EUR
9
16 apr 2023 15:26
38 000 EUR
8
A
16 apr 2023 15:26
37 500 EUR
10
16 apr 2023 15:26
37 000 EUR
8
16 apr 2023 15:26
35 500 EUR
9
A
16 apr 2023 15:25
35 000 EUR
8
16 apr 2023 15:25
35 000 EUR
9
16 apr 2023 15:25
33 000 EUR
8
A
16 apr 2023 15:25
32 500 EUR
8
A
16 apr 2023 15:25
30 500 EUR
9
16 apr 2023 15:25
30 000 EUR
8
A
16 apr 2023 15:25
27 500 EUR
9
16 apr 2023 15:25
27 000 EUR
8
16 apr 2023 15:25
25 500 EUR
9
A
16 apr 2023 15:25
25 000 EUR
8
16 apr 2023 15:25
25 000 EUR
9
16 apr 2023 15:24
23 000 EUR
8
A
16 apr 2023 15:24
22 500 EUR
8
16 apr 2023 15:24
20 000 EUR
6
13 apr 2023 19:31
18 888 EUR
7
13 apr 2023 8:35
17 200 EUR
6
11 apr 2023 15:50
17 000 EUR
5
9 apr 2023 23:15
15 000 EUR
4
6 apr 2023 19:47
13 000 EUR
2
5 apr 2023 18:50
12 000 EUR
3
5 apr 2023 12:57
10 000 EUR
2
5 apr 2023 10:13
9 000 EUR
1
5 apr 2023 10:00
1 000 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice