Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, modell 1621, Taito 1950-tal.

Förnicklad mässingsstomme med glaskupa i opalglas. Diameter 40 cm. Höjd ca 20 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Tillverkningsrelaterade märken på kupans inre kant. Ej funktionstestad. Enstaka bubblor i massan.

Formgivare

Utropspris
800 - 1 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13