Madeleine Pyk – en samling F769

Kyllikki Salmenhaara

(Finland, 1915-1981)
Kyllikki Salmenhaara
(Finland, 1915-1981)

Kyllikki Salmenhaara, vas, signerad KS. Arabia.

Stengods med chamotte. Bruntonad glasyr. Höjd 20,5 cm. Diameter 13 cm.

Åldersrelaterat slitage. Tillverkningsrelaterade märken.

Formgivare

Utropspris
4 000 - 5 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977