Bestickuppsättning, silver, 133 delar, Mato, Spanien. 1900-talets mitt.

Silver 915.
12 gafflar, längd 21,5 cm
12 knivar med stålblad, längd 25,5 cm
12 fiskgafflar och 12 fiskknivar, längd 18,5 och 20,5 cm
12 matskedar, 20,5 cm
9 förrättsgafflar, 18 cm
12 förrättsknivar med stålblad, 21,5 cm
10 dessertskedar, 17,5 cm
12 mindre dessertskedar/ teskedar, 14,5 cm
12 tretenade smörgåsgafflar, 15,4 cm
13 smörgåsknivar, stålblad, 18 cm.
Soppslev 31 cm, såsslev 16,5 cm, serveringssked 25 cm, serveringsgaffel 25,5 cm, tårtspade 27 cm.
Sammanlagd vikt utan knivar ca 5000 g.
Medföljer 12 st hummergafflar i nysilver, modellen ej i hophörande.

Bruksskick. Del av förrätts- och smörgåsknivarna med bristningar och bucklor i skaften, en med skadat blad.

Utropspris
2 700 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492