Matservis, 82 delar, porslin, Frankrike. Med ätten Hamiltons vapensköld.

Bestående av:
12 assietter, diameter 15,5 cm.
18 förrättstallrikar, diameter 21,5 cm.
24 bordstallrikar, diameter 23 cm.
15 djupa tallrikar, diameter 23 cm.
6 ovala uppläggningsfat, längd 28-39 cm.
1 runt serveringsfat, diameter 28,5 cm.
2 mindre serveringsfat med hänklar, längd 24 cm.
2 kvadratiska terriner, 25 x 20 cm.
Soppterrin, längd 35 cm.
Såsskål, längd 24 cm.

Medföljer 6 moccakoppar med fat, Rörstrand. Kopparnas höjd 5,5, fatens diameter 10 cm.

Bruksslitage. Visst dekorbortfall. Stor del av tallrikarna och uppläggningsfaten med nagg, enstaka delar med sprickor. En kvadratiskt terrin med nagg på fotring. Dekorbortfall.

Utropspris
4 000 SEK