Matservis, ca 235 delar, porslin, Puls, H. Holzner Glaspalast Karlsbad, Tjeckoslovakien, 1930-40-tal.

Samtliga delar med förgylld dekor och "W".
52 flata tallrikar, diameter 25 cm
26 djupa tallrikar, 20 cm
26 förrättstallrikar, 20-20,5 cm
26 assietter, 16 cm
23 mockakoppar med fat, höjd 5 cm
23 kaffe-/ tekoppar med fat, höjd 5,5 cm, diameter 10 cm exkl hänkel
25 dessertskålar, diameter 14 cm
2 serveringsskålar, diameter 27,5, höjd 6 cm
2 serveringsskålar, diameter 26 cm, höjd 5,5 cm
4 ovala uppläggsfat, längd 42 cm och 45,5 cm
4 ovala uppläggsskålar, längd 24 cm
3 runda serveringsfat, diameter 31-34 cm
4 såsbåtar, längd 23 cm
2 karotter med lock, totallängd 35 cm
2 karotter med lock, totallängd 31 cm
1 rund serveringsskål med lock, diameter 20 cm exkl hänklarna
2 tillbringare, höjd 13 resp 16 cm
2 kaffekannor, totalhöjd 18 och 21 cm
2 tekannor, längd 21,5 och 25,5 cm
2 sockerskålar med lock, bredd inkl hänklar 17 cm, höjd 12 cm
2 mjölk-/ gräddkannor, längd 14 cm, höjd 9,5 cm.

Två koppar och två runda serveringsfat med kantskada.
Två espressokoppar med sprickor, en espressokopp saknar hänkel.
Enstaka tallrikar med smärre kantskada, en med hårfin spricka. Den högsta kannans inre ring med skada.
Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
1 600 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492