Jim Thorell

(Sverige, Född 1981)
Jim Thorell
(Sverige, Född 1981)

Jim Thorell, signerad och daterad -15 a tergo. Spritpenna, akryl och olja på duk.

"Till Eva". 220 x 156 cm.

Nedre vänstra hörnet står ut, verket bör spännas.

Proveniens

Carl Kostyál, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.
Stockholms Auktionsverk, "Contemporary", 11 november 2015.
Privat samling, Stockholm.

Sven-Harrys Konstmuseum, Stockholm, "SWEDISH ART:NOW!", 20 april - 6 juni 2016.

"Till Eva" är den första i serien med blommor och ett viktigt verk som jag gjorde till min dotters 2-årsdag.
Men när målningen var klar så var den för stor för vår lilla lägenhet så jag gjorde en serie mindre verk 120 x 90 cm.
Jim Thorell

Utropspris
55 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19