Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

Prins Eugen, Herkulesfontänen, Drottningholm slott

Monogramsignerad och daterad 1927. Pannå 45 x 50 cm.

Vertikal rispa i dukens nedre vänstra hörn. Smärre ytsmuts.

Prins Eugen har här skildrat en vacker sommardag i Drottningholms slottspark. I centrum ser vi den välkända Herkulesfontänen, formgiven av Nicodemus Tessin den yngre, omgiven av besökare som strosar kring den eller sitter och vilar på bänkar. Det var här, på Drottningholm Slott, som prinsen 62 år tidigare föddes 1 augusti 1865.

Utropspris
60 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962