Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Sven Palmqvist

(Sverige, 1906-1984)
Sven Palmqvist
(Sverige, 1906-1984)

Sven Palmqvist, skål, glas, "Ravenna", Orrefors, signerad och daterad 1986.

Blått och orangetonat glas. Signerad Orrefors 900340 Sven Palmqvist Ravenna Gallery 9-86. Diameter 35, höjd 11 cm.

Något slitage och fläckar undertill. Mindre repor.

Formgivare

Utropspris
15 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13