Karin Jönsson

(Sverige, Född 1935)
Karin Jönsson
(Sverige, Född 1935)

Karin Jönsson, matta, rölakan, 204 x 198 cm, signerad KJ KH

(Karin Jönsson, Klockargårdens Hemslöjd).
Sverige 1960-tal. Oregelbundna rutmönster i olika blå, bruna, gröna, violetta och orange färger.

Obetydligt ytslitage.

Utropspris
15 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58