Servisdelar, porslin, 54 delar, Qingdynasti, Kina, 17/1800-tal.

Bestående av:
43 tallrikar, varierande form och diameter, ca 22-24 cm.
5 djupa tallrikar,
3 skålfat, 22-27 cm.
Skål, diameter 24 cm.
Såskanna, 19 cm.
Serveringsfat, 31,5 cm.

Flertalet med sprickor, bränningssprickor, och nagg. Glasyrmistor. Åldersrelaterat slitage. 14 tallrikar och djupa tallrikar med lagningar. REtucher på dekoren förekommer på de lagade tallrikarna. En såskanna som saknas handtag saknar. Andra såskannan lagad.

Utropspris
8 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69