Bror Marklund

(Sverige, 1907-1977)
Bror Marklund
(Sverige, 1907-1977)

Bror Marklund, skulptur, brons, signerad BM, höjd 26,5 cm.

"Gestalt i storm". Signerad med initialer BM. Brunpatinerad brons, höjd 26,5 cm.

Ytsmuts. Fläckar. Skrapmärken. Ärgad.

Proveniens

Bror Marklund, därefter i arv till nuvarande ägare.

Eugen Wretholm, "Bror Marklund", 1973, s. 135-37.

Jämför skulpturen "Gestalt i storm" (1979) i Umeå. Litografi signerad BM medföljer.

Gestalt i storm
Den 15 mars 1964 överlämnade skeppsredarna Jarl Malmros och Frans Malmros den monumentala skulpturen Gestalt i storm till Trelleborgs stad. Malmrosarnas rederi, Trelleborgs Ångfartygs AB, firade 90-årsjubileum och gåvan ingick som en del i firandet. Hela den fyra år långa skissutveckling som låg bakom Gestalt i storm visades samtidigt på en stor utställning på Malmö museum. Här kunde man se de hundratals skisser, gipser och bronser som låg till grund för det färdiga verket.
Bror Marklund har själv beskrivit motivets tillkomst: - ”Jag har sett en man gående på en havsstrand i mycket stark motvind, Han tycktes ha bråttom men kom endast framåt med sega tänjda rörelser. Han gick NÄRA förbi där jag stod. Han var väldig.”
Marklund kände ett starkt behov av att gestalta upplevelsen och komma åt ’väldigheten’. I det myllrande materialet av förstudier finner man formbyggen med gipsklossar som balanserar mot varandra i rörelse och motrörelse. Kraftspelet mellan luftrum och fasta volymer utvecklas i studier uppbyggda av kubistiska element staplade på varandra. I teckningar och etsningar experimenterade Marklund med motvikter till den fallande rörelsen i motivet. Figuren utrustades med vingar och pollaren framför figuren kunde anta oanade proportioner. De hundratals studierna omfattar skräckvisioner av människan som flyr undan destruktiva makter, såväl som människan som gör helt om och går till våldsamt motangrepp. Marklund var likgiltig till om verket blev begripligt, han sökte finna formens väldighet och det sanna uttrycket.
Gestalt i storm är ett oomtvistat konstverk som har förekommit på frimärke och som motiv på Trelleborgs lokalmynt. Bror Marklund har senare gjort flera varianter av Gestalt i storm. En strängare och abstraktare version står vakt utanför svenska ambassaden i Moskva som invigdes 1972, en annan framför Gustav Adolfs kyrkan i Borås.

Klubbat pris
15 500
1 351
1 414
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
12 mar 2023 11:33
15 500 SEK
12 mar 2023 11:33
15 000 SEK
12 mar 2023 11:32
14 500 SEK
12 mar 2023 11:32
14 000 SEK
12 mar 2023 11:32
13 500 SEK
12 mar 2023 11:32
13 000 SEK
12 mar 2023 11:32
12 500 SEK
12 mar 2023 11:32
12 000 SEK
12 mar 2023 11:32
11 500 SEK
12 mar 2023 11:32
11 000 SEK
10 mar 2023 20:05
10 000 SEK
9 mar 2023 16:05
1 700 SEK
6 mar 2023 17:43
1 600 SEK
4 mar 2023 16:23
1 100 SEK
4 mar 2023 8:49
1 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93