Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Josef Frank

Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 3031.

Femsits, klädd i olika nyanser av lila sammet, päronformade ben. Längd 355 cm, djup 96 cm, höjd 85 cm, sitthöjd 45 cm.

Några smärre fläckar och slitage.

Femsitssoffan 3031, även kallad Långsoffan, formgavs av Josef Frank på 1940-talet. Soffan designades ursprungligen som en specialbeställning till Kjell och Märta Beijers hem på Säby.

Formgivare

Utropspris
50 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77