Tulpanvas, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor famille rosefärger, underglasyrblått och röd emaljfärg. Två medaljonger med landskap. Höjd 20 cm. Längd 20,5 cm.

Insats saknas. Skador, lagningar. Hänklar bortslipade.

Utropspris
2 000 SEK