Vas, porslin. Sent 1800-tal, troligen Samson, Frankrike.

Oktagonal, godronnerad, glaserad i en tukos glasyr. Höjd 39 cm.

Krackelyr, bränningsspricka i botten.

Utropspris
3 000 SEK