Värmefat, porslin, Kanton, Kina 1800-tal.

Polykrom och förgylld dekor med motiv av förnämt folk i trädgård. Längs brättet fladdermöss, fåglar och fjärilar bland blomster. Bredd 27,5 cm, höjd 6 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ett smärre, grönt glasyrbortfall.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492