Praktvas med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Ovanlig dekor i underglasyrblått och famille rose färger med eleganta ämbetsmän i samtal runt de målade panelerna fladdermöss mot en guldbeströdd bakgrund. Höjd 45 cm.

Sprickor, nagg. Klammerlagning.

Proveniens

Receipt inside from Nils Carlssons Antikvitetshandel, Värnamo, dated 1967.

Utropspris
6 000 SEK