Rökelsekar, tre stycken, brons, Japan, sen Meiji (1868-1912).

Större rökelsekar med lockknopp i form av fohund med klot, två hänklar samt på tripodfötter, höjd 19 cm. Ett rökelsekar i form av lotusblad med dekor i form av lotusstjälk och lotusblomma, på tre kulfötter, höjd 12,5 cm (saknar lock). Mindre rökelsekar med lockknopp i form av fohund med klot, hänklar i form av fabeldjur och reserver innehållande reliefmotiv av fenixfåglar, höjd 12,5 cm.

Slitage. Skador. Största med lagad hänkel.

Klubbat pris
1 500
142
163
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (3 bud)
29 apr 2023 22:16
1 500 SEK
29 apr 2023 22:16
1 200 SEK
21 apr 2023 17:55
800 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75