Madeleine Pyk – en samling F769

Vas, porslin, Japan, 1800-tal.

Kalebassformad med dekor i underglasyrblått av landskap. Med träställ. Höjd 38 cm.

Bränningssprickor. Glasyrmistor. Slitage.

Proveniens

Privat svensk samling, bosatt i Japan 1965-1971.

Klubbat pris
1 900
180
206
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
24 apr 2023 16:42
1 900 SEK
23 apr 2023 13:14
1 800 SEK
22 apr 2023 9:40
500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69